sobota, 27. oktober 2007

Predstavitev Cerkelj

Občina Cerklje na Gorenjskem leži na prehodu Ljubljanske kotline v hribovit svet Kamniških Alp ter v gričevnat svet Tunjiškega gričevja na vzhodu. Približno polovica občine leži v ravninskem delu, druga polovica pa zavzema hriboviti del. Ta reliefna delitev se odraža tudi v drugih naravnih in družbenih pojavih. To je nekakšna dvojnost pokrajine, ki narekuje življenjski stil in z njim povezane dejavnosti in značilnosti. Občina Cerklje na Gorenjskem je ena od novoustanovljenih občin nekdanje kranjske občine. Na vzhodu meji z občino Kamnik, na jugovzhodu z občino Komenda, na jugu z občino Vodice, na zahodu z občino Šenčur in na severozahodu z občino Preddvor.

Občina Cerklje na Gorenjskem meri 78 km2 in ima preko 6600 prebivalcev. Večina prebivalstva občine živi v ravninskem delu. Tu se je oblikovalo 20 vasi in sicer: Adergas, Cerkljanska Dobrava, Cerklje, Češnjevek, Dvorje, Glinje, Grad, Lahovče, Poženik, Praprotna Polica, Pšata, Pšenična Polica, Spodnji Brnik, Šmartno, Trata, Vašca, Velesovo, Vopovlje, Zalog in Zgornji Brnik.

V hribovitem delu je poselitev redkejša, prevladujejo manjše gručaste vasi, zaselki in samotne kmetije. Vasi hribovitega dela je 10, in sicer: Ambrož, Apno, Ravne, Sidraž, Stiška vas, Šenturška Gora, Štefanja Gora, Sveti Lenart, Viševca in Vrhovlje. Na tem območju je nastalo tudi več počitniških naselij. V občini deluje precejšnje število društev. Imamo kar 8 gasilskih društev, več kulturnih, športnih in konjeniških društev, čebelarsko, turistično, avto moto, lovsko društvo, društvo likovnikov, društvo upokojencev, aktiv kmečkih žena in še nekatera druga.

Tekom leta društva organizirajo različne prireditve, ki so zelo odmevne in privabljajo številne obiskovalce. Zlasti bogato je dogajanje v septembru, ko se zvrstijo številni dogodki ob občinskem prazniku, ki ga praznujemo 23. septembra, na dan smrti Ignacija Borštnika. Cel mesec se vrstijo športne, kulturne, zabavne prireditve in dogodki, ki pritegnejo pozornost domačinov in drugih obiskovalcev.

V poletnem času je Krvavec priljubljen cilj izletnikov in planincev. Odlikuje ga čudovit razgled na velik del Slovenije, na sosednje hribe, Ljubljansko kotlino, Savsko dolino, do Julijskih Alp in ob dobri vidljivosti vse do Snežnika. Po različno zahtevnih poteh se na Krvavec vzpenjajo tudi gorski kolesarji, tisti, ki jim naporna hoja ne diši, pa se na Krvavec pripeljejo z avtomobili ali s kabinsko žičnico, ki obratuje tudi v poletnem času.